لوازم و ابزار آرایش

روش های تشخیص تاریخ تولید و انقضای محصولات آرایشی خارجی

یکی از محصولاتی که استفاده از آن در تمام دنیا رایج شده است، لوازم آرایشی می‌باشد. زیرا بسیاری ازخانم‌ها به این اعتقاد دارند که باعث زیبایی و جوان نشان دادن پوست آن‌ها می‌شوند. به خاطر مبحث زیبایی است که بسیاری از بانوان روش‌ها و راهکارهای مختلفی را انتخاب می‌کنند تا باعث جوان سازی پوست آن‌ها شوند. از این موارد می‌توان به حلزون تراپی اشاره کرد که امروزه بسیار مرسوم شده است. برای دیدن مزیت‌ها و کارکردهای این روش می‌توانید وارد لینک نوشته بشوید.

تاریخ انقضای محصولات آرایشی خارجی

برندهای مختلفی از محصولات بهداشتی همه ساله وارد ایران می‌شوند و زنان زیادی متقاضی آن‌ها هستند؛ به همین علت باید به یک نکته بسیار مهم توجه کنید و آن تاریخ انقضای این محصولات می‌باشد.

تاریخ انقضای محصولات آرایشی خارجی به طور مستقیم بر روی بسته بندی درج نمی‌شود؛ به همین علت بر اساس کدگذاری‌هایی که بر روی آن‌ها وجود دارند باید پی به این موضوع برد.

شاید این موضوع برای خیلی از افراد اهمیتی نداشته باشد و توجهی نسبت به آن خرج نکنند ولی محصولات آرایشی و بهداشتی همانند دیگر مواد دارای یک تاریخ انقضای مشخص هستند و عدم توجه به آن مشکلات شدیدی را می‌تواند برای سلامت پوست شما به وجود آورد. همانند کاری که خوردن یک ماده غذایی فاسد با اعضای بدن شما می‌کند.

پس برای بهره مندی از یک پوست سالم به مواردی که در ادامه گفته می‌شود، دقت و توجه لازم را داشته باشید.بررسی تاریخ انقضای محصولات آرایشی خارجی

در تعیین تاریخ انقضای محصولات خارجی دو عامل بسیار مهم وجود دارد:

  • تاریخ انقضای محصولات قبل از باز کردن محصولات
  • تاریخ انقضای محصولات پس از باز کردن محصولات

به طور کلی می‌توان گفت به منظور بررسی تاریخ انقضای محصولات آرایشی خارجی باید بدانید که تا قبل از باز شدن بسته بندی این مواد، دارای دو تا سه سال ماندگاری هستند. یعنی یک فروشنده می‌تواند مواد آرایشی خود را دو تا سه سال به فروش برساند. تا این جای کار هیچ مشکلی وجود ندارد اما پس از گشودن درب این‌ محصولات تاریخ انقضای آن‌ها از سال‌های ذکرشده کاهش می‌یابد.

برای فهمیدن تاریخ انقضا باید به کدها و عددهایی که بر روی بسته بندی این محصولات درج شده‌اند، توجه کرد. با کمک این دستورالعمل‌ها می‌توانید تاریخ را بفهمید تا در صورت استفاده از محصولات مختلف به پوست خودتان کوچک‌ترین آسیبی وارد نکنید.

تشخیص تاریخ تولید محصولات آرایشی خارجی

حال نوبت تشخیص تاریخ تولید رسیده است. با کمی دقت می‌توانید متوجه این شوید که بر روی بسته بندی این محصولات برچسب‌هایی زده شده اند. این برچسب‌ها به نام batch code شناخته شده هستند.

اعداد ۲۰۱۲۰۲۰۲ را در نظر بگیرید. بر روی اکثر محصولات اعدادی مشابه با نمونه ذکر شده را می‌توانید ببینید. این اعداد نشان دهنده تاریخ تولید هستند که به راحتی آن را درک خواهید کرد.

بر روی این بسته بندی‌ها حروف‌های مختلف را می‌توانید ببینید که به انگلیسی حک شده‌اند. این حروف نشان دهنده‌ی تاریخ تولید هستند. بعد از حروفی مانند PROD، MED، MFG و M اگر اعدادی درج شده بودند، نشان دهنده تاریخ تولید محصول آرایشی مورد نظر است.

این نشانه‌ها تنها نمایانگر تاریخ تولید هستند و روش‌های مختلفی برای تعیین تاریخ انقضای محصولات آرایشی خارجی وجود دارد اما تا حدودی می‌توان تاریخ انقضا را از روی تاریخ تولید نیز حدس زد و تشخیص داد.

تعیین تاریخ تولید و تاریخ انقضا

اگر بخواهید تاریخ تولید و تاریخ انقضای یک محصول را بفهمید به مثال زیر توجه کنید.

عدد ۲۰۱۲۰۲۰۲ را در نظر بگیرید. این تاریخ بیانگر تولید محصول است. محصول آرایشی مورد نظر در تاریخ دوم فوریه سال ۲۰۱۲ تولید شده است.

حال بیاید این مجموعه را در نظر داشته باشید. EXP 12/2016 این عبارت بیانگر تاریخ انقضای محصول آرایشی است. البته تاریخ انقضای ماده آرایشی که باز نشده باشد.

در آخر ترکیبی از یک عدد و حروف خواهید دید. به عنوان مثال ۶M را در نظر بگیرید. این ترکیب به معنی تاریخ انقضای اصلی محصول است. یعنی پس از باز کردن درب بسته بندی محصولات آرایشی خارجی تنها ۶ ماه می‌توانید از آن استفاده نمایید و پس از آن مصرف محصول به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

دلیل توجه به تاریخ انقضای محصولات آرایشی خارجی

دلایل متعددی وجود دارد که فرد را مجاب می‌کند تا به این موضوع بسیار مهم توجه کند. درون محصولات آرایشی مواد محافظت کننده‌ای قرار دارند. این مواد از رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها در درون این لوازم جلوگیری می‌کند. اگر تاریخ انقضای محصولات آرایشی خارجی به اتمام برسد، مواد محافظت کننده نیز بی تاثیر خواهند بود. در نتیجه در صورت مصرف این لوازم عوارض و مشکلات جدی برای پوست شما به وجود خواهد آمد. به همین علت باید دقت و توجه کامل را صرف این موضوع کنید تا از بروز بسیاری از مشکلات از جمله مورد ذکر شده جلوگیری کنید.

طول عمر محصولات آرایشی

هر چند نحوه تشخیص تاریخ تولید و تاریخ انقضا محصولات آرایشی و خارجی برای شما گفته شد اما بر روی بسته بندی بسیاری از این محصولات هیچ کدی درج نشده است. به همین علت کار شما در دانستن آن سخت می‌شود و به نوعی می‌توان گفت امری محال خواهد بود.

به صورت کلی مواد و لوازم آرایشی و بهداشتی دارای یک طول عمر مفید می‌باشند. دانستن این طول عمرها به شما کمک خواهد کرد تا مدت معینی را برای مصرف آن‌ها مشخص کنید:

رژ و مداد لب: ۲ سال

مداد چشم: ۲ سال

مداد ابرو: ۲ سال

سایه چشم: ۲-۳ سال

پنکک: ۲ تا ۳ سال

لاک ناخن: ۱ تا ۲ سال

کرم روز و شب: ۶ ماه

ریمل مژه و ابرو: ۳ ماه

رژگونه: ۲ تا ۳ سال

کرم پودر: ۹ ماه

موارد ذکر شده جزو مهم‌ترین محصولات آرایشی می‌باشند. در صورتی که هیچ کد و یا نشانه‌ای را بر روی بسته بندی این محصولات مشاهده نکردید، بهترین راه این است که این عمر مفید را دنبال کنید. در این صورت از پوست خود به راحتی مراقبت خواهید کرد.

البته گفتن این نکته نیز ضروری است که همیشه تاریخ انقضا نشان‌دهنده سالم بودن محصولات نیست. اگر در لوازم آرایشی و یا بهداشتی خود تغییر رنگ و بو حس کردید اما هنوز تاریخ انقضای آن مانده باشد، از استفاده آن‌ها اجتناب کنید. دلیل این تغییر ساختاری و شیمیایی می‌تواند محل نامناسب نگهداری محصولات باشد. در اکثر اوقات قرار گرفتن مواد آرایشی و بهداشتی در معرض مستقیم نور خورشید به وجود آورنده این مشکلات است. به هیچ عنوان از این مواد که دچار تغییر شده‌اند استفاده نکنید، زیرا بدن آن‌ها را به عنوان یک ماده فاسد می‌شناسد و مشکلات عدیدی را برای پوست شما ایجاد خواهند کرد. لطفا دیدگاههای خود را با وب سایت تخصصی زیبایی فاطمه حبشی از بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

دکتر فاطمه حبشی

در هر عصری، زیبا بودن، معنا و مفهوم خاص خود را دارد. شاید در عصر ما، زیبایی همان چیزی است که اکنون به دنبال آن هستیم. چیزی که، باعث شده است کلینیک زیبایی را تاسیس کرده و میزبان زیبارویانی چون شما باشیم. امیدواریم که همواره بدرخشید و شاداب‌تر، جوان‌تر و زیباتر از همیشه بمانید. در صورتی که نیاز به راهنمایی یا مشاوره دارید با 09120311317 در ارتباط باشید. منتظر دیدارتان در کلینیک هستیم 😊

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *