تناسب اندام

چرا نباید برای لاغر شدن و تناسب اندام به هر روشی پناه ببریم؟

این روزها افرادی که دارای اضافه وزن می‌باشند به دنبال راهی برای کم کردن وزن زیاد خود، هستند. به همین علت به آغوش هر روشی پناه می‌برند تا بتوانند راه حلی برای این موضوع پیدا کنند.

یکی از این روش‌ها، استفاده از داروهای لاغری است. اما پیش از شروع کردن مبحث داروهای لاغری و عوارض آن بر روی سلامتی بدن، بهتر است به این موضوع اشاره شود که چرا افراد تمایل به لاغر کردن و رسیدن به وزن مطلوبشان دارند.

چرا بعضی از افراد به دنبال کاهش وزن هستند؟

هیچکس تناسب اندام و کم کردن وزن را نهی نکرده است؛ زیرا داشتن وزن بالا نیز باعث بروز بیماری‌های مختلفی از جمله فشارخون و بیماری‌های قلبی می‌شود. در برخی افراد، وزن بالا بر روی اعتماد به نفسشان نیز اثر می‌گذارد و همین موضوع باعث منزوی شدن و دوری کردن از حضور در جمع خواهد شد. به همین علت برای حضور دوباره در جامعه به دنبال قرص‌های لاغری می‌روند. البته این موضوع برای همه‌ی افراد صدق نمی‌کند و بعضی‌ها راه اصولی را در پیش می‌گیرند و در نهایت نتیجه مثبتی را نیز خواهند گرفت.

هر چیزی اصول اولیه‌ی خود را دارد. اصول لاغر شدن و رسیدن به تناسب اندام نیز قوانین خاص خود را دارد و بر طبق آن قوانین این اصول باید دنبال شود.

تهیه ی داروهای لاغری

متاسفانه داروهای لاغری جزو آن دسته از داروهایی است که به راحتی می‌توان آن را از مکان‌های مختلف تهیه کرد. یکی از این روش‌ها، خرید به صورت آنلاین است. در ترکیبات این داروها مشخص نیست چه چیز به کار رفته است؛ اما همواره تقاضای بالایی برای خرید آن ها آن وجود دارد.بیشتر قرص‌های لاغری دارای مقدار زیادی از کافئین و افدرین هستند که باعث بروز مشکلاتی در بدن می‌شوند. از جمله ضربان قلب را افزایش می‌دهند، اشتها را کم می‌کنند و در نهایت باعث دفع ادرار می‌شوند. به هیچ عنوان نباید داروهای لاغری به طور خودسرانه و بدون تجویز پزشک مصرف کرد؛ زیرا در صورت تداخل دارویی و یا دارا نبودن استانداردهای لازم باعث مشکلاتی متعددی از جمله موارد زیر خواهد شد:

  • دچار شدن به مشکلاتی همچون سردرد و سرگیجه و تهوع
  • افزایش ضربان قلب و فشار خون
  • خواب کم و یا به اصطلاح بی خوابی داشتن و احساس ضعف
  • خشکی دهان
  • بروز مشکلات کبدی
  • تاثیر بر روی روان انسان از جمله عصبانیت

استفاده از داروهای لاغری گیاهی

داروهای لاغری گیاهی نسبت به دیگر داروها، از عوارض کمتری برخوردار هستند؛ اما در مقدار بالا نباید آن را استفاده کرد، زیرا باعث بروز عوارض مختلف در بدن می‌شوند. در کل مصرف زیاد هر چیزی، باعث بروز مشکلات متعددی خواهد شد. همچنین به این نکته نیز باید توجه شود که حتی استفاده از داروهای لاغری گیاهی نباید بدون تجویز و نسخه پزشک مصرف شود. پزشک بعد از معاینه شما و آگاه شدن به سوخت و ساز بدن شما شروع به تجویز دارو می‌کند.

راه‌های اصولی کاهش وزن

یکی از اصولی‌ترین روش‌های کاهش وزن داشتن رژیم غذایی مناسب به همراه ورزش و فعالیت بدنی می‌باشد. اما متاسفانه برخی افراد به دلیل ناآگاهی که دارند، در انجام دادن این دو مورد نیز زیاده روی می‌کنند.

رژیم غذایی چیزی است که باید به شدت به آن توجه کرد. برای مثال، بعضی از افراد که دارای اضافه وزن هستند مصرف برخی مواد غذایی را به طور کامل از چرخه زندگی‌شان حذف می‌کنند. در حالی که اشتباه‌ترین راه ممکن همین است؛ زیرا به همان اندازه که بدن به پروتئین نیاز دارد به قند نیز احتیاج دارد. به همین علت رژیم غذایی نیز باید تحت نظر پزشک انجام گیرد.

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که افراد در مدیریت رژیم غذایی خود انجام می‌دهند این است که، یکی از وعده‌های غذایی را از زندگی خود حذف می‌کنند. اگر تمامی افرادی که از اضافه بالای خود ناراضی هستند و دنبال روش‌هایی برای کاهش وزن بوده‌اند، از اصولی‌ترین روش‌ها بهره ببرند، بدن آن‌ها بعد از لاغری دچار هیچ‌گونه مشکلی نخواهد شد.

ورزش و رژیم غذایی جزو روش‌های لاغری است که، به تدریج اثر خود را نشان خواهند داد. به همین علت متخصص تغذیه با تجویز بعضی از قرص‌های لاغری به کاهش وزن سرعت می‌بخشند. یعنی داروهای لاغری، نقش کمکی را دارند.

تمامی این‌ها، روش‌های اشتباهی است که افراد برای هرچه بیشتر تناسب اندام به آن پناه می‌برند تا بتوانند اندکی از سلامتی و یا اعتماد به نفس از دست رفته‌شان را باز گردانند. در حالی که به این موضوع آگاه نیستند که خود را داخل چاه عمیق‌تری می‌اندازند. اگر از اصولی‌ترین روش‌ها بهره برده‌شود، هیچ عوارضی وجود نخواهد داشت که بر روی بدن و سلامتی انسان تاثیر بگذارد.

مقایسه روش‌های طبیعی با داروهای لاغری

اگر روش‌های طبیعی که برای لاغر شدن وجود دارد کاملا مناسب باشد، می‌تواند در روند کاهش وزن شما کاملا موثر باشد. داروهای لاغری به دلیل مواد به کاررفته در آن ها، زیاد توصیه نمی‌شود . داروهای گیاهی می‌توانند جایگزین بسیار مناسبی برای داروهای لاغری شیمیایی باشد؛ زیرا خیلی از آن‌ها یا بدون عوارض هستند یا در آن‌ها اثرات جزئی وجود دارد. البته تمامی این‌ها به شرطی است که در استفاده از داروهای گیاهی زیاده‌روی نشود و به مرحله‌ای نرسد که، داروهای گیاهی اثرات مخرب‌تری نسبت به داروهای شیمیایی داشته باشند. اگر تصمیم گرفته‌اید به تناسب اندام برسید، اولین کاری که باید در خصوص این موضوع انجام دهید این است که، به پزشک متخصص و مربوطه مراجعه کنید و طبق برنامه غذایی، فعالیت بدنی و داروهای کمکی که او تجویز می کند، حرکت کنید. اگر هدف داشته باشید و برای این هدف خودتان بجنگید. اگر مسیر پیش‌ رو درست باشد، آنگاه اثرات خوب آن را، در زندگی خود خواهید دید. رسیدن به وزن مطلوب هدف شماست؛ پس اصولی به آن برسید.

دکتر فاطمه حبشی

در هر عصری، زیبا بودن، معنا و مفهوم خاص خود را دارد. شاید در عصر ما، زیبایی همان چیزی است که اکنون به دنبال آن هستیم. چیزی که، باعث شده است کلینیک زیبایی را تاسیس کرده و میزبان زیبارویانی چون شما باشیم. امیدواریم که همواره بدرخشید و شاداب‌تر، جوان‌تر و زیباتر از همیشه بمانید. در صورتی که نیاز به راهنمایی یا مشاوره دارید با 09120311317 در ارتباط باشید. منتظر دیدارتان در کلینیک هستیم 😊

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *