سلامت و بهداشت

عوارض و خطرات رنگ کردن مو برای افراد خاص

طبق  آمار محققان در صد استفاده از رنگ مو در زنان حدود ۷۵ درصد و در مردان ۲۵ درصد پیش بینی شده است و این آمار در مردان نسبت به گذشته روبه افزایش است در نتیجه آنان هم برای پوشاندن رنگ‌های سفید موی خود از رنگ مو، استقبال زیادی می‌نمایند از آنجا که در رنگ موها مواد شیمیایی زیادی بکار رفته مخصوصاً در رنگ موهای معروف و پرکاربرد این مواد شیمیایی بیشتر به موها صدمه میزند که البته ممکن است در بین آنها تنها چند شرکت برند رنگ موی بدون آمونیاک تولید کنند.

جالب است که بدانید در بعضی از کشورها به ویژه کشورهای اروپایی از رنگ های قرمز و گرم بیشتر استفاده می‌شود که متاسفانه در ترکیبات این رنگ ها از مواد شیمیایی فوق العاده‌ای استفاده شده است هرچه رنگ مو ثبات بیشتری داشته باشد یعنی اثر و ماندگاری آن قوی تر باشد میزان مواد شیمیایی در آن بسیار بالا است در حالیکه اکثر مردم فکر می‌کنند این ماندگاری نشانه مرغوبیت کالا است در نتیجه این امر باعث صدمات بسیاری به پوست و مو در افراد می‌شود.

استفاده از رنگ مو طبق نظریه پزشکان دارای عوارض متعددی می‌باشد در این مطلب سعی داریم شما را با انواع عوارض رنگ مو آشنا نمائیم.

اولین عوارض شایع رنگ مو ایجاد حساسیت یا آلرژی است

محققان بیماریهای پوستی آلرژی و حساسیت ناشی از استفاده از رنگ مو را در اکثر افراد هر ساله بیشتر از گذشته میدانند و معضل جدیدی نمی‌باشد یعنی در واقع از زمانی که رنگ مو وارد سیستم آرایشی و بهداشتی شد آلرژی و حساسیت‌های نسبت به آن وجود داشته و در بعضی از افراد نمایان می‌شود در رنگ مو یک ماده‌ای بنام پارافتیلین دیامین وجود دارد که اغلب مردم به این ماده حساسیت دارند و این حساسیت ممکن است در اطراف مو در ناحیه پیشانی، گوش و یا صورت رخ دهد و یا حتی ایجاد تورم نماید.

خطر رنگ مو

از خطرات شایع رنگ مو که ممکن است اتفاق بیفتد سوزش چشمها، بروز تاول و ریزش مو، خارش پوست  است که در بعضی از آقایان و خانم ها رخ میدهد.یکی از خطرات جدی رنگ مو که ممکن است فرد را در هنگام استفاده مکرر از رنگ مو درگیر نماید خطر ابتلا به نوعی سرطان سیستم لنفاوی یا ان اچ ال قرار دارد تحقیقات نشان داده است که افرادی که حدود ۲۰ سال است مدام موهای خود را رنگ می نمایند بیشتر از افرادی که یک سوم هم موی خود را رنگ ننموده در خطر ابتلا به این نوع بیماری هستند.

در نتیجه افرادی تمایل زیادی برای استفاده از رنگ مو دارند باید از ترکیبات شیمیایی کمتر استفاده کنند.

رنگ مو و موهای شکننده

استفاده مکرر از رنگ مو باعث شکنندگی و خشکی موها شده و مواد شیمیایی در رنگ، رطوبت موی سر را از بین می‌برد در نتیجه باعث می‌شود مو درخشندگی خود را از دست داده و وز شود حتی یزمانی این آسیب آنقدر جدی است که منجر به کوتاه کردن مو می‌شود.

رنگ مو و بیماران مبتلا به آسم

آرایشگرانی که بطور مدام با رنگ مو و مواد شیمیایی سروکار دارند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری آسم قرار میگیرند همین امر نه تنها باعث میشود ریه‌ها صدمه دیده بلکه نفس کشیدن را برای فرد سخت میکند.

رنگ مو در دوران بارداری ممنوع

استفاده از رنگ مو برای زنان باردار تاثیر مضری بر روی جنین میگذارد زیرا وقتی که کف پوست سر مواد شیمیایی موجود در رنگ را جذب می‌نماید وارد خون شده و از آنجایی که جنین فرد در سه ماه اول بارداری در حال شکل گیری است در این حین بسیار مورد آسیب پذیری قرار می‌گیرد پس توصیه می‌شود در سه ماه اول بارداری تحت هیچ شرایطی از رنگ های شیمیایی استفاده نکنند.

امیدواریم مطالعه این مقاله از وب سایت فاطمه حبشی، باعث افزایش دقت و توجه در استفاده از رنگ های مو توسط شما عزیزان گردد.

دکتر فاطمه حبشی

در هر عصری، زیبا بودن، معنا و مفهوم خاص خود را دارد. شاید در عصر ما، زیبایی همان چیزی است که اکنون به دنبال آن هستیم. چیزی که، باعث شده است کلینیک زیبایی را تاسیس کرده و میزبان زیبارویانی چون شما باشیم. امیدواریم که همواره بدرخشید و شاداب‌تر، جوان‌تر و زیباتر از همیشه بمانید. در صورتی که نیاز به راهنمایی یا مشاوره دارید با 09120311317 در ارتباط باشید. منتظر دیدارتان در کلینیک هستیم 😊

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *